ScrumEasy | Planowanie bieżącego sprintu
19867
post-template-default,single,single-post,postid-19867,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Planowanie bieżącego sprintu

Przed przystąpieniem do realizacji kolejnego sprintu, należy szczegółowo go zaplanować. Ty i Twój zespół, wraz z osobą, występującą w roli Product Owner, musicie przyjrzeć się temu, co zostało zaplanowane do realizacji w kolejnym przyroście. Odpowiedzcie sobie na następujące pytania: Czy lista historyjek jest kompletna i aktualna? Czy ich priorytety zostały właściwie określone? Czy opisy historyjek są wyczerpujące i zrozumiałe dla wszystkich członków zespołu? Czy pracochłonność poszczególnych zadań została właściwe oszacowana? Następnie należy przyjrzeć się pojemności zespołu na najbliższy sprint oraz temu, czy nie pozostały jakieś zaległości z poprzednich sprintów. Upewnij się, że oszacowana pracochłonność wszystkich zadań nie przekroczy pojemności zespołu. Jeśli tak się stało, być może należy zrezygnować z realizacji wybranych historyjek, przedłużyć planowany sprint, lub zmienić ustalone wcześniej priorytety? Zespół nie powinien przyjmować zobowiązań, których nie jest w stanie zrealizować w wyznaczonym czasie.

Warto przed uruchomieniem sprintu określić cel jego realizacji. Zespół deweloperski powinien mieć pełną świadomość i zrozumienie tego, jaki ma być efekt realizacji danego przyrostu. Jest to istotne dla zrozumienia kontekstu biznesowego oraz zapewnienia lepszej współpracy zespołu nad realizacją wyznaczonego celu. Określenie celu sprintu pomaga również dotrzeć do faktycznych potrzeb Product Ownera. Być może potrzeby te nie były w pełni wyrażone w ramach historyjek i należy je uzupełnić lub doprecyzować?

ScrumEasy dostarczy Ci prostych i efektywnych narzędzi wpierających proces planowania sprintu: szacowania pracochłonności i pojemności zespołu, prezentowania sum wprowadzonych szacunków, definiowanie celu, długości trwania i terminów sprintu. Dzięki przejrzystości i intuicyjności ScrumEasy każdy członek zespołu będzie doskonale wiedział co zostało zaplanowane do zrobienia.