ScrumEasy | Rozpoznanie potrzeby klienta
19859
post-template-default,single,single-post,postid-19859,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Rozpoznanie potrzeby klienta

Pierwszym i najważniejszym celem tego etapu, jest zrozumienie celu i potrzeby Twojego klienta.

Niezależnie od tego czy realizujesz projekt dla siebie, czy dla klienta zewnętrznego musisz rozpoznać główne cele i zadania, produktu który chcesz stworzyć. Odpowiedz sobie na pytania: co stało się przesłanką do zamówienia oprogramowania? Jak funkcjonuje biznes Twojego klienta (lub Twój)? Jakie są w nim procesy? Jakie są jego słabe strony? Jakie korzyści ma przynieść wdrożenie nowego oprogramowania?

Przeprowadzenie analizy biznesowej pozwoli określić do czego produkt ma być używany oraz kto i w jaki sposób będzie z niego korzystał. Po wyszczególnieniu wszystkich podstawowych funkcji narzędzia, które chcesz stworzyć, musisz określić ich priorytety. Przeanalizuj i ustal z klientem, które funkcje są konieczne, a które są dodatkiem. Co należy zrealizować w pierwszej kolejności a co może poczekać.

Pamiętaj, że zwinność nie oznacza chaosu. Praca analityka i analiza biznesowa jest kluczowym elementem powodzenia projektu. Celem działania w Scrumie jest tworzenie rozwiązania a nie dokumentacji, jednak dokumentowanie wymagań oraz modelowanie przyszłych funkcjonalności pozwala na zachowanie i weryfikowanie spójność i kompletność całego zagadnienia. Dokumentowanie, które nie jest przerostem formy nad treścią, służy projektowi i pozwala budować wzajemne zrozumienie tematu i świadomość tego co dokładnie zostanie zrealizowane.